СИСТЕМИ ОХОЛОДЖЕННЯ
44
5 939
СИСТЕМИ ОХОЛОДЖЕННЯ
Що таке кулер для ПК
Вентилятор комп'ютерний використовується для охолодження системного блоку. Комп'ютер оснащений компонентами, що покращують його функціональність, сильно нагрівається, тому йому потрібне охолодження. Скільки кулерів потрібно встановлювати, визначають для кожного пристрою окремо. Зайві вентилятори можуть лише шуміти, але ситуації не змінюють.
Головний показник якісної роботи системи охолодження полягає у кількості повітря, що надходить для охолодження процесора на мінімальній швидкості обертання лопатей. Вимірюють його в кубічних футах за хвилину, позначаючи (CFM).
Як правильно вибрати кулер
Щоб купити кулер для ПК, знадобиться дізнатися параметри материнської плати та процесора, інакше при установці вентилятора, картка може бути пошкоджена. Перед покупкою важливо визначитися, що буде вигідніше – окрема система охолодження або боксовий процесор, який оснащений системою охолодження, підібраною до моделі. Процесор з вбудованим вентилятором надто галасливий, а при великому розгоні охолодження буде недостатнім. Замінити такий вентилятор неможливо. Тому краще купувати охолодження ПК окремо.
Основні показники, куди звертають увагу.
- Сокет — роз'єм, в який монтується ЦП та кулер.
- TDP — величина, що показує кількість тепла, що виділяється процесором.
У характеристиці радіатора має бути зазначена інформація, яке навантаження може витримати прилад.
Яким повинен бути вентилятор для комп'ютера
При виборі вентилятора для комп'ютера важливо звернути увагу на основні характеристики, а саме на список сокетів, для яких підійде дана модель приладу. В інструкції завжди вказується така інформація. Якщо покупець вибере кулер, який не сумісний з сокетом його ПК, то при підключенні можна зіпсувати прилад або сокет.
Тепловиділення процесора — ще один з показників, який потрібно брати до уваги перед тим, як купити вентилятор для ПК. Буває випадок, коли в інструкції не вказується інформація, оскільки допускається невелика різниця між робітниками TDP. Якщо у центрального процесора показник кількості тепловіддачі дорівнює 88 Вт, допускається вентилятор, здатний охолодити 85 Вт.
Якщо у показниках більш відчутна різниця, то процесор перегріватиметься, що призведе до його пошкодження. За більшого TDP радіатора робота ЦП буде стабільною, оскільки перегріву не буде. Система охолодження повністю виконає свої функції завдяки достатній потужності.
Конструкція кулера
Кулери мають різну конструкцію, яка залежить від їх типу та наявності спеціальних трубок. Для виготовлення вентиляторів використовуються різні матеріали: пластик або алюміній.
Найдешевші моделі виготовлені з алюмінію, в яких немає трубок з міді, які відводять тепле повітря від пристрою. Вони мають невеликі розміри та не завжди підходять для продуктивних процесорів. Їх продають разом з ЦП. Попри те, що така конструкція давно застаріла, її можна побачити на прилавках магазинів. На жаль, підібрати сокет до них складно. Також дешевою вартістю можуть похвалитися вертикальні охолоджувачі, що мають трубки, виготовлені з міді. Через великі розміри приладу його неможливо встановити у невеликий роз'єм, оскільки конструкція пошкодить материнську плату.
Вертикальні системи охолодження легко монтуються в сокет, а за допомогою трубок тепло виводиться назовні. Такі кулери застосовують у дорогих пристроях з потужними процесорами.
Які особливості мають кулери для ПК
Від розмірів вентилятора залежить, наскільки шумно він буде працювати, як легко можна провести заміну і наскільки добре він функціонуватиме. На ринку існує три види пристроїв з розмірами.
- 8 х 8 см. Це найбюджетніший варіант, який легко встановлюється на місце, але при цьому сильно шумить і не справляється зі своїм завданням.
- 9,2 х 9,2 см. Це середній розмір вентилятора, що застосовується у найпоширеніших кулерах. Їх легко монтувати. Знижено рівень шуму. Такі радіатори встановлюють на дешеві процесори моделей, які вони з легкістю охолоджують.
- 12 х 12 см. Такі системи охолодження підходять для машин з високою продуктивністю. Вони відрізняються безшумною роботою. У разі потреби замінити конструкцію легко. Вартість кулера з таким елементом значно вища. Якщо ж купувати сам вентилятор, це ускладнить монтування.
Існують моделі з великими габаритами, які використовую у комп'ютерній техніці, яка отримує велике навантаження. Подібні конструкції – велика рідкість і для ремонту приладу їм важко знайти заміну.
Вентилятори для комп'ютерної техніки від відомих виробників
Ринок наповнений приладами для охолодження процесорів. Купити кулер для комп'ютера в магазині Eldorado можна від наступних виробників:
- Це велика австралійська компанія, яка випускає високоякісні та безшумні деталі не тільки для ПК, а й для серверних машин.
- Scythe — японська компанія, що випускає продукцію, аналогічну Noctua, яка відрізняється лише вартістю.
- Thermalright – виробник з Тайваню. Його товар за якістю не поступається вищезгаданим компаніям, але коштує значно нижче.
- CoolerMaster і Thermaltake – дві компанії, які випускають якісну систему охолодження, що у співвідношенні ціни та якостей належить до середнього рівня.
- Zalman – компанія з Кореї, що славиться безшумною роботою вентиляторів, але при цьому вони гірше виконують свої функції, що охолоджують.
- DeepCool китайський виробник, продукція якого найдешевша. Найчастіше через невисоку вартість конструкції сильно страждає і якість роботи.
Купуючи систему охолодження, необхідно поцікавитися терміном гарантії. На цю продукцію виробник завжди дає щонайменше 12 місяців гарантії.
Ціни на системи охолодження (вартість грудень 2024)
Товар | Ціна |
Вентилятор GEMEMAX Red (GMX-WF12R) | 89 грн. |
Система водяного охолодження ARCTIC Liquid Freezer II 280 A-RGB (ACFRE00106A) | 5399 грн. |
Система водяного охолодження ARCTIC Liquid Freezer II 420 RGB (ACFRE00111A) | 4249 грн. |
Кулер для CPU ARCTIC Freezer 7 X (ACFRE00077A) | 1099 грн. |
Кулер для корпуса ARCTIC P8 Silent 80мм (ACFAN00152A) | 213 грн. |