МАТЕРИНСЬКІ ПЛАТИ
2 196
2 499
МАТЕРИНСЬКІ ПЛАТИ
Найкраща материнська плата: як вибрати?
Якщо з вибором монітора, жорсткого або SSD-диска, а тим більше периферійних пристроїв (клавіатур, принтерів, сканерів, комп'ютерних мишок та іншого) все більш-менш зрозуміло, то такий компонент персонального комп'ютера як материнська плата викликає найбільше питань. Звичайно, в ідеалі краще озвучити список ваших вимог та перекласти подальшу відповідальність за вибір материнки на спеціаліста, але все ж таки ми рекомендуємо розібратися з ключовими моментами самостійно. Наприклад, слід враховувати, для яких цілей використовуватиметься комп'ютер (робота в офісі, виконання IT-проєктів, рендеринг відео, комп'ютерні ігри), які вже є в ньому вузли та компоненти, якщо ви задумали апгрейд, а не покупку нового пристрою (важливо, щоб нові комплектуючі були сумісні з іншими).
Якщо ви прийняли рішення купити материнську плату вперше, може здатися, що розібратися в достатку варіантів, що існують продажу, особливо з урахуванням усіх цифрово-літерних кодів та позначень, якими люблять маркувати свої товари виробники комп'ютерної техніки, неможливо. Ми намагатимемося розвіяти цей міф і опишемо кілька ключових параметрів, знання яких допоможе вам зробити усвідомлений вибір.
Системна плата: анатомія материнки
Отже, почнемо з розбору того, що таке материнська плата. Якщо говорити зрозумілою мовою, то центральний процесор — це мозок всього комп'ютера, в якому відбуваються обчислення, віддаються команди периферійним пристроям, збирається та обробляється інформація, що надходить від них. Материнська плата ноутбука або персонального комп'ютера умовно представляється як нервової системи, що відповідає за підключення всіх вузлів, зв'язок між ними. Наприклад, незалежно від виду, типу і виробника материнських плат кожна з них є роз'єм для підключення процесора, спеціальні PCI-слоти, службовці приєднання додаткових модулів – відеокарт, звукових чи мережевих карт, слоти для карт ОЗУ. До додаткових модулів можна віднести різні виходи, такі як порти USB, відеовиходи, роз'єми для підключення виносних жорстких дисків, периферійних пристроїв та інше. Фактично материнська плата на комп'ютер – це центральна деталь, до якої безпосередньо або опосередковано приєднуються всі модулі.
Материнка на ПК: придивимося уважніше
Отже, більшість сучасних материнок на ноутбук або ПК оснащені такими роз'ємами:
- Роз'єм центрального процесора (по-іншому він ще може називатися «CPU Socket» або «роз'єм CPU») – власне, слот, куди встановлюється центральний процесор. Зверніть увагу, що різним центральним процесорам потрібні різні сокети, відповідно, якщо ви вже купили ЦП, вибирайте материнку, що відповідає його параметрам. Далі ми розповімо про це докладніше.
- Слоти PCI – роз'єми, необхідні для підключення відеокарт, мережного адаптера, звукової карти. Очевидно, що на материнській платі комп'ютера має бути кілька роз'ємів.
- M.2-слот, який встановлюється SSD-накопичувач. Так, якщо ви готові задовольнятися наявністю тільки жорсткого диска (хоча в більшості сучасних комп'ютерів все ж таки встановлюють більш надійний накопичувач, а саме SSD), можна дивитися материнки без роз'ємів M.2. Буває і так, що потрібно змонтувати кілька SSD-накопичувачів, у такому випадку доведеться купити материнську плату на ПК із двома або більше слотами типу M.2.
- Роз'єм для підключення кулерів. Як відомо, центральний процесор та інші великі вузли, що монтуються на материнській платі на ноутбуці або ПК, у процесі своєї роботи виділяють велику кількість тепла і крім пасивного охолодження їх потрібно охолоджувати шляхом обдування. Для цього призначені спеціальні вентилятори.
- Виходи на передню панель. Мається на увазі роз'єм для підключення USB-пристроїв, кнопок увімкнення/вимкнення ПК, порти для аудіопристроїв, таких як навушники або колонки.
- Слоти для підключення планок ОЗУ — звані RAM-роз'єми. Більшість наявних у продажу комп'ютерних плат мають 2-4 таких слоти. Зазначимо, що найзручніше встановлювати 2 планки пам'яті, а інші слоти залишати вільними для того, щоб у майбутньому можна було розширити обсяг ОЗУ вашого пристрою. Другий варіант може бути таким: наприклад, при покупці ПК ви встановлюєте 2 планки пам'яті: на 2 і на 4 Гб, а через деякий час плату у 2 Гб замінюєте на 8 Гб пам'яті, тим самим збільшивши обсяг ОЗУ з 6 до 12 Гб, що дуже суттєво позначиться на продуктивності техніки.
- Рознімання для підключення живлення. Необхідно, щоб було як мінімум 2 роз'єми: для підведення живлення до самої плати та живлення центрального процесора.
- Слоти для підключення модулів Wi-Fi. Зазначимо, що цей роз'єм не обов'язковий, тому що ви можете купити материнську плату з наявним вбудованим модулем Wi-Fi. В іншому випадку доведеться подбати про наявність такого слота, через який підключається окрема Wi-Fi-антена.
Ігрові материнські плати: вибір і покупка материнської плати для такого ПК
Перш ніж почати відповідати на запитання в заголовку, давайте подивимося, чи впливає вибір материнської плати на те, чи можна використовувати комп’ютер в ігрових цілях. Відомо, що комп'ютерні ігри вимагають наявності високопродуктивного центрального процесора та відеокарти. Щодо материнської плати для ігор, то при детальному розгляді виявляється, що прямого впливу на продуктивність ПК вона не має. Правда, варто враховувати, що перш ніж купити материнку для ігрового пристрою необхідно перевірити, які слоти на ній є чим більш сучасні роз'єми на ній є, тим потужніші компоненти можна встановити.
Якщо ви думаєте, як підібрати материнську плату для ігрового пристрою, ми рекомендуємо звертати увагу також на можливість апгрейду комп'ютера в майбутньому, а це означає, що материнка з 4 слотами, призначеними для підключення ОЗУ, краще схожої моделі з 2-ма роз'ємами, а наявність M.2-слота для SSD-накопичувача істотно краще за його відсутність, навіть якщо найближчим часом ви не плануєте встановлювати твердотілий накопичувач.
Звичайно, можна заощадити та купити материнську плату для ПК найдешевшого цінового сегмента, але може виявитися, що в ній будуть відсутні необхідні слоти, які будуть потрібні в майбутньому при оновленні «заліза». В той самий час купувати найдорожчу материнку — теж не варіант, краще витратити заощаджені гроші на придбання найважливіших модулів. Ціни на материнські плати в каталозі нашого Інтернет-магазину стартують із мінімально можливих для цих компонентів.
Купити материнку на ПК: розбираємося з розмірами
Вивчаючи питання про те, як вибрати материнську плату для ПК, ви повинні розуміти, що крім наявності або відсутності певних портів материнки відрізняються і за своїми фізичними розмірами. Розглянемо можливі варіанти:
- ATX (стандартний чи повний розмір) вважається найпоширенішим та популярним розміром для сучасних ПК. Такі плати розраховані на монтаж у корпусах форматів Mid Tower або Full Tower та оснащені максимально можливою кількістю різноманітних роз'ємів.
- Micro ATX або mATX – за розмірами трохи менше материнок ATX, підходять для мініатюрних корпусів. У них, як правило, спроєктовано меншу кількість слотів (2 роз'єми для підключення ОЗУ замість 4 в ATX, але бувають варіанти й з 4-ма роз'ємами), менше PCI-слотів. Якщо ви вирішили купити таку материнку, будьте готові погодитися на зменшення функціональності комп'ютера, але й коштують такі плати дешевше за повнорозмірні.
- Mini ITX – найменші материнські плати, які можна придбати. Вони розраховані на монтаж у корпуси типу mITX, але купувати та збирати такий комп'ютер рекомендують лише у певних випадках, наприклад, при обмеженому місці, куди встановлюватиметься системний блок. Окрім невеликої кількості портів у таких корпусів та системних плат існують і додаткові недоліки: у них складно зробити правильне розведення проводки та добре налаштувати систему охолодження.
- EATX (розширений ATX, від "Extended" ATX) — дуже великий формат материнської плати. Висота у них така сама, як і у плат ATX, але ширина дещо більша. Придбають такі модулі фахівці, яким для роботи потрібно більше одного процесора або графічної карти, але для простих користувачів не потрібно шукати та купувати такі плати.
Купити мат плату: чи варто звертати увагу на виробника?
Досвідченим користувачам здається, що на ринку існують десятки виробників материнських плат для ПК. Насправді ж виявляється, що їх не так багато, а тих, хто заслуговує на увагу, — і того менше. Ми рекомендуємо вибирати комплектуючі компаній Intel, ASUS, BIOSTAR, MCI та деяких інших, що є в каталозі нашого онлайн-магазину.
Як купити материнську плату в Києві, Україні
У каталозі нашого Інтернет-магазину представлені різні моделі материнських плат. Вже визначилися, який саме варіант вам найбільше підходить? У такому разі сміливо додавайте товар у кошик та оформлюйте доставку покупки до будь-якої точки України. Якщо ж у вас виникли найменші сумніви, ви завжди можете зв'язатися з нашими профільними консультантами, поставити їм запитання та отримати розширені відповіді. Крім того, у нас на сайті є розділ із відгуками реальних покупців, вивчення яких також допоможе з вибором конкретного товару.
Зазначимо, що ми безпосередньо співпрацюємо з багатьма брендами сучасної комп'ютерної техніки, а це означає, що ціни на товари у нас мінімальні, а гарантія, що надається, – максимальна.
На всі материнські плати, корпуси, модулі пам'яті та інші комплектуючі у нас розстрочка. Ми уклали договори з декількома найбільш надійними українськими банками, що дає можливість підписати найвигідніший договір і користуватися технікою вже зараз, а не відкладати на потім.
Ціни на материнські плати (вартість жовтень 2024)
Товар | Ціна |
Материнcька плата ASUS Prime H410M-A (s1200 H410) mATX | 2499 грн. |
Материнська плата ASUS Prime A320M-A (AM4 A320) mATX | 2196 грн. |
Материнская плата Gigabyte GA-AB350-Gaming 3 (sAM4, AMD B350, PCI-Ex16) | 2427 грн. |
Материнська плата ASROCK H310CM-HDV/M.2 (s1151 H310) mATX | 1794 грн. |
Материнська плата MSI A320M-A PRO (sAM4 A320) mATX | 0 грн. |